הינו מרכזים אסתטיים ורפואיים לטיפול ב:

הסרת נקודות חן / שומות, נגעי עור, קעקועים, טיפולים אסתטיים,  גניקולוגים, השתלות שיער וטיפולי שיניים  
בפריסה ארצית

לייעוץ וקביעת תורים התקשרו:
           073-374-6633      

מלנומה - המדריך המקיף
 מלנומהמהי מלנומה?

מלנומה הינה גידול מהיר של תאים מלנוציטים בעור. זהו גידול סרטני המתחיל לרוב בצורת שומה. ללא אבחון וטיפול מהירים, המלנומה עלולה להתפשט לאיברים אחרים בגוף באמצעות צינורות הלימפה או זרם הדם. גידול סרטני מסוג מלנומה עלול להופיע בכל הגוף כאשר בקרב נשים, האזור השכיח ביותר להופעתו הנו עור השוקיים ואילו בקרב גברים, מלנומה נפוצה יותר באזור הגב. 

מהם סוגי המלנומה השונים?

מלנומה מתפשטת שטחית
זהו סוג המלנומה השכיח ביותר בעולם. בקרב נשים הוא מופיע לרוב באזור הרגליים ובקרב גברים בגב ובחזה. תאי מלנומה מתפשטים שטחית, לרוב בקצב איטי ומתפשטים בהדרגה על פני העור. 

מלנומה קשרייתית 
מלנומה זו שנייה בשכיחותה ומתפתחת בצורה מהירה יותר מסוגי מלנומה אחרים. המלנומה מופיעה בעיקר על החזה, הגב, הראש והצוואר. 

מלנומת נמש ממאירה
מופיעה בקרב אנשים מבוגרים באזורי עור שנחשפו לשמש במשך שנים. לדוגמא : פנים וצוואר. המלנומה מתפתחת בצורה איטית ממצב טרום סרטני בשם "נמש ממאיר" ומופיעה ככתם על גבי העור. 

מלנומה של הקצוות :
סוג נדיר המופיע לרוב בכפות הידיים והרגליים או מתחת לציפורנים. סוג מלנומה זה שכיח יותר בקרב אנשים כהי עור ואינו קשור לחשיפה לשמש. 

גורמי הסיכון למלנומה:

 • קרינת שמש- זהו גורם הסיכון העיקרי להופעת מלנומה ממאירה. חשיפה לא מבוקרת לקרינה על סגולה או חשיפה לקרינת UV מלאכותית של מיטות שיזוף או מנורות פולטות קרינה של סגולה. חשיפה לשמש בגיל הילדות ובגיל ההתבגרות, במיוחד כזו המלווה בכוויות ובשלפוחיות, מעלה את הסיכון לחלות במלנומה ממאירה מאוחר יותר. 
 •  סוג עור – אנשים שעורם נוטה ל"הישרף" בקלות הם לרוב בעלי עור בהיר, שיער בהיר או אדמוני ועיניים כחולות נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות במלנומה. 
 •  שומות מרובות – אנשים בעלי למעלה מ-100 שומות לא תקינות (אטופיות) או גדולות מהממוצע, נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות במלנומה ולכן עליהם לבצע מעקב תקופתי אחר השומות אצל רופא העור. 
 •  רקע משפחתי – קיומו של רקע משפחתי מעלה את הסיכון של בני משפחה בעיקר אם ישנם שני קרובי משפחה או יותר שחלו בה, עלול להעיד על קיומו של גן פגום העובר בתורשה. 
 •  מערכת חיסונית מוחלשת- במקרה של מערכת חיסונית מוחלשת דוגמת אנשים הנוטלים תרופות לדיכוי המערכת החיסונית או נשאי HIV, קיים סיכון גבוה לחלות במלנומה. 

מהם תסמיני המלנומה?

רוב סוגי המלנומות הממאירות, מתחילים בשינוי בעור. הימצאות של שומה חדשה או שומה קיימת אשר שינתה את צורתה, צבעה או גבולה. אם קיים סימן חריג על העור הנמשך יותר ממספר שבועות או אם קיימים בשומה אחד מהשינויים הבאים:
 •  שינוי גאומטרי- שומה עם צורה לא סימטרית כשחציה האחד לא שווה לחציה האחר. 
 •  שינוי בגבולות השומה – שומה שהגבול שלה לא מעוגל, לא ברור ולא מוגדר. 
 •  שינוי בגוון (צבע) – שומה שצבעה לא אחיד והיא מורכבת מכמה גוונים כגון :חום, שחור ורוד ועוד. 
 •  שינוי בגודל – שומה שקוטרה עולה על 5 מ"מ. 
 •  שינוי בגובה – שינויים בגובה השומה או כל שינוי אחד 
 •  גירוד, יצירת גלד או דימום – יכולים להופיע במלנומה אך הם נפוצים פחות במקרה שקיימים אסור 
   להתעלם מהם. 
מלונומה - סימנים מחשידים


אבחון מלנומה:


בדיקה עצמית:
חשוב לבדוק את הגוף מלפנים ומאחור בחדר מואר היטב. ניתן להיעזר במראת יד ולכוון אותה מול מראה גדולה. חשוב להתבונן בכל שטח העור, הקרקפת, בין השערות, קפלי הגוף, בין אצבעות הידיים והרגליים. לאנשים עם ריבוי שומות חשוב לצלם בהגדלה את אזור השומות לצורך השוואה ולחזור על הבדיקה מידי שלושה חודשים עד שישה חודשים. 

בדיקת רופא עור 
בכל מקרה שבו מופיעה נקודת חן חשודה או כאשר קיימים שינויים מחשידים בנקודת חן קיימת, חשוב לגשת לרופא עור לצורך בדיקה במידה ונקודת החן שפירה ותקינה מבחינה בריאותית הסרת נקודת חן יכולה להתבצע בלייזר למטרה אסתטית. רופא עור יכול לאבחון אפילו בבדיקה ראשונית באם מדובר בגידול שפיר או בגידול החשוד כסרטני. לרוב, יבדוק הרופא בכל הגוף באם קיימות שומות לא תקינות נוספות ובמקרה של חשד ישלח הרופא את המטופל לביופסיה שהיא האבחנה הסופית. 

ביופסיה 
בדיקה זו מתבצעת בהרדמה מקומית ובמסגרתה מוסרת השומה ביחד עם השוליים הבריאים שסביבה. שומה שהוסרה נשלחת לבדיקה מיקרוסקופית (פתולוגית) על מנת לבדוק אם קיימים בדגימה תאים סרטניים. אם אובחן גידול סרטני מסוג מלנומה, יתבצע ניתוח נוסף של כריתה מקומית נרחבת יותר. 

קביעת שלב המחלה:

קביעת שלב המחלה (STAGING) נועדה לתאר את היקף הגידול הסרטני ומידת ההתפשטות שלו אל מעבר למיקומו הראשוני בגוף. 
 •  T TUMOR - מתאר את גודל הגידול הסרטני 
 •  NODE N(בלוטה) - מתאר את התפשטות של הגידול הסרטני אל בלוטות הלימפה 
 •  M METASTASES גרורות - השלב מתאר את מידת התפשטותו של הגידול הסרטני אל איבר אחר בגוף כמו כבד או ריאות. 

שילובם של שלושת הנתונים האלה קובע את שלב הגידול:

שלב 1 – מלנומה נמצאת רק בשכבות החיצוניות של העור 
שלב 2 – המלנומה עבה וחדרה כבר לדרמיס אך אין בלוטות או גרורות נגועות 
שלב 3- תאי המלנומה התפשטו אל בלוטות הלימפה הקרובות לאזור המלנומה ויש בהן נגע אחד או יותר. 
שלב 4 – תאי המלנומה התפשטו מעבר לעור ולבלוטות הלימפה והם קרובים לאיברים בגוף כגון ריאות כבד או מוח. 

טיפול במלנומה:

אם בביופסיה אובחן הנגע כמלנומה, מופנה המטופל לצוות רפואי רב מקצועי שיציע לו טיפול מתאים ביותר עבורו. הצוות כולל רופא עור, פלסטיקאי, אונקולוג ואחות מומחית בתחום גידולי עור. 

טיפול במלנומה בשלב מוקדם:

מלנומה לא חודרנית הינו שלב מוקדם בו התאים הסרטניים נמצאים בשכבת העור העליונה (האפידרמיס) ולא חדרו לשכבת הדרמיס. הריפוי נעשה על ידי הסרת האזור הנגוע והעור שסביבו.

מלנומה מוקדמת:

אם המלנומה קטנה ממילימטר אחד ולא קיימים מאפיינים המעלים את הסיכון כמו התכייבות (פצע פתוח) הסיכון לחזרת המחלה קטן ובדרך כלל לא יהיה צורך בטיפול נוסף לאחר הסרת המלנומה מלבד כריתה רחבה ברדיוס של 1 ס"מ. אם הניתוח לא יבוצע, עלולה המלנומה להתפשט לשכבות הפנימיות של העור ואז לאיברים אחרים בגוף. 

טיפול במלנומה בשלבים 1, 2 ו-3:

אם הגידול הסרטני אובחן בעומק חדירה העולה על 1 מ"מ, תבוצע ביופסיה של בלוטות הזקיף כדי לבדוק נוכחות של תאים סרטניים. אם לא יימצאו תאים סרטניים בבלוטת הזקיף מדובר בשלב 1 או 2 אם יימצאו תאים סרטניים בבלוטת הזקיף, מדובר בשלב 3 המחייב ניתוח נרחב יותר במהלכו ייבדק מצבן של בלוטות לימפה נוספות. חולים שאובחנו במלנומה שלב 3 נמצאים בסיכון גבוה יותר להישנות המחלה באיברים פנימיים או בעור. 

טיפול במלנומה מתקדמת (שלב 4):

מלנומה עלולה להתפשט לאזורים אחרים בגוף כולל ריאות, כבד, בלוטות הלימפה והמוח. זהו מצב של מחלה מתקדמת. כיום, קיימים טיפולים חדשים הנקראים אמינותרפיים וביולוגיים המאפשרים החלמה מהירה בחלק מהמקרים. הטיפול שייקבע תלוי באזורים אליהם התפשטה המחלה. מצב הבריאות הכללי וטיפולים קודמים שניתנו. טיפול ביולוגי ואימונולוגי הם הטיפולים הנפוצים ביותר בשלב זה. טיפול בקרינה עשוי לסייע בשליטה על תסמיני המחלה במקרה שבו התפשטה המחלה לכבד לעצמות או לעור. 


logo בניית אתרים